آگوست 24, 2019 مهتاب 0دیدگاه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز شنبه در سخنانی اعلام کرد: غرب، ترکیه را در خصوص فعالیت‌هایش در دریای مدیترانه تهدید می‌کند.

رئیس جمهوری ترکیه در این خصوص ادامه داد: ما به این تهدیدها گوش نمی‌دهیم. از حقوق ترکیه در این منطقه به طور کامل دفاع می‌کنیم. آمریکا، فرانسه، انگلستان و قطر در دریای مدیترانه حضور دارند، اما ترکیه نیست. کدام کشور؟ ترکیه نیست. آیا شما در آنجا کشتی های یاووز و خیرالدین بارباروس ما را می بینید؟ دو کشتی حفاری، دو کشتی تحقیقاتی و پرچم عظیم ما را می بینید؟ ناوچه ما را می بینید؟ ما با هواپیماها و همه امکانات مان در آنجا حضور داریم.

شایان ذکر است، کشورهای جنوب اروپا چندی پیش جمعه در نشستی از قبرس در خصوص مالکیت بر منابع گاز طبیعی این کشور در مدیترانه شرقی در برابر ترکیه حمایت کرده بودند.

جزیره قبرس بیش از ۴ دهه است که به دو بخش «تُرک نشین» در شمال و «یونانی نشین» در جنوب تقسیم شده و آنکارا روابط مناسبی با بخش یونانی‌نشین قبرس نداشته و تاکنون تلاش ها برای تنش زدایی میان کشورهای یاد شده به شکست انجامیده است تا جائیکه قبرس و ترکیه چندی است بابت عملیات حفاری آنکارا در دریای مدیترانه به گونه ای با مشکل مواجه شده اند که دولت قبرس در هفته های پیش حکم دستگیری ۲۵ خدمه کشتی حفاری ترکیه را صادر کرده بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *